FAQ – Nejčastěji kladené dotazy

Jaký je rozdíl mezi polyuretanem a epoxidem?

Polyuretanová podlaha má výhody oproti epoxidu hlavně v tom, že je pružná, UV stabilní. Zároveň je velice komfortní pro chůzi bez obuvi a navíc tlumí kročejový hluk. Díky své pružnosti je polyuretanová podlaha vhodná i do novostaveb, kde dochází k sesedání staveb během prvních let.

Epoxidová podlaha je velice tvrdá se značením tvrdosti Shore D – pro představu např. jako mramor. Bohužel nemá schopnost přizpůsobit se změnám podkladu. I přes dlouholetý vývoj epoxidů, není zatím na trhu výrobek se 100 % UV stabilitou.

Je epoxidová nebo polyuretanová podlaha zdravotně nezávadná?

Používané materiály jsou zdravotně nezávadné, taktéž jsou doporučované pro lidi s astmatem a s jinými dýchacími obtížemi. Díky absenci spár a povrchu téměř bez pórů se podlahy snadno udržují a tudíž se v nich nedrží nečistoty.

Kam je vhodnější použít epoxid a kam polyuretan?

Polyuretan je díky své UV stálosti, houževnatosti a pružnosti doporučován do domácností, vstupních hal, ordinací, atp. Epoxid je díky svojí tvrdosti doporučován nejen do vysokého zatížení jako jsou např. průmyslové haly, garáže, dílny, atp., ale může být použit i do domácností.

Klouže se to při chůzi po polyuretanové nebo epoxidové podlaze?

Nikoliv, takto zhotovená podlaha není kluzká. I tak se ve většině případů ještě aplikuje ochranný lak, který je protiskluzný. Ve specifických případech (sprchové kouty, garáže, atp.) se do ochranného laku vmíchá extra protiskluzná vrstva v podobě vsypu křemičitého písku nebo skleněných kuliček, tzv.ballotin.

Dají se podlahy z epoxidu či polyuretanu poškodit a pokud ano dají se případně opravit? Jak je podlaha trvanlivá?

Pokud se podlaha poškodí, a to musí být opravdu velice silný úder těžkým předmětem, dá se takové poškození opravit přetmelením, vyplněním či přelakováním. Při běžném užívání a správné údržbě tyto systému vydrží desítky a desítky let!

Poškrábe se epoxidová či polyuretanová podlaha? Je vhodná pro domácí mazlíčky?

Jako každá podlahovina tak i epoxid či polyuretan, není nezničitelný, nicméně náklady na opravu, tedy přebroušení a přelakování jsou nízké v řádech tisíců korun a podlahu máte jakou novou, jako když jsme ji prvně aplikovali. Pro minimalizaci škrábanců, o všem zájemcům epoxidovou nebo polyuretanovou podlahu ošetřit matným lakem. Pokud máte doma mazlíčky doporučujeme epoxidovou podlahu.

Jsou tyto systémy vhodné na podlahové vytápění?

Ano a dokonce jednou z nejlepších řešení! Epoxidová či polyuretanová stěrka je v řádech 2-6mm a proto nedochází k jakékoliv ztrátě prostupnosti tepla a naopak nechladne tak brzo jako např. vinyl nebo PVC. Vždy je potřeba před samotnou aplikací těchto stěrek, mít hotovou tzv. topnou zkoušku.

Tyto systémy podlah jsou ve finále lesklé?

Ano i ne. Samotný epoxid, či polyuretan je po zaschnutí aplikace lesklý. Nicméně pro konečnou fázi podlah, doporučujeme aplikaci vrchního ochranného laku buď v lesklém, polomatném nebo matném provedení. Takže je jen na vás co si vyberete.

Na jaký podklad se tyto stěrky aplikují?

Velkou výhodou těchto systému je, že se dají v jisté míře aplikovat i na již stávající dlažbu, teraso, parkety, anhydrit, cementovou stěrku, či starý i nový beton. Vždy záleží na soudržnosti stávajícího podkladu.

Jak dlouho trvá realizace podlah a kdy se může po podlaze chodit?

Samotná realizace, např. do 200m2 je cca na 4-6dní, lehce pochozí je podlaha po 24h a plně vytvrzelá je do 7dnů.

Dají se tyto stěrky použít i do sprchového koutu, resp. do koupelny?

Ano tyto systémy jsou voděodolné, nenasákavé, hygienické a hypoalergenní. Pro tyto povrchy aplikujeme tzv.ballotiny pro ještě vyšší protiskluznost. Před samotnou realizací, nás prosím kontaktujte, ohledně spádu podlah.

Jaké barvy podlah si můžu vybrat?

Barev je celá škála, dle vzorkovníku RAL. Jenobarevná, designová více barevná, metalická…

Máte nějaký vzorník podlah?

Proč ne? Designové podlahy jsou tvořeny manuálně, tedy lidskou rukou a tyto systémy jsou velice kreativní. Nikdy neuděláme sousedům přesně takovou podlahu jako vám. Vaše podlaha je vždy originál? Můžete se podívat na naše realizace pro lepší představu a trochu inspirace.

Jak se tyto podlahy udržují?

Klasickými mycími prostředky. Tyto podlahy jsou chemicky odolné, vůči různým chemikáliím a kyselinám.

V jakém ročním období se tyto podlahy mohou aplikovat?

Polyuretanové nebo epoxidové stěrky se dají aplikovat v každém ročním období jen je potřeba zajistit na stavbě teplotu min. 15-20C.